Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

[INTERVJU] Kristina Perić: Projektom ćemo riješit problem konkurentnih turističkih proizvoda koji bi privukli turiste

[INTERVJU] Kristina Perić: Projektom ćemo riješit problem konkurentnih turističkih proizvoda koji bi privukli turiste

Podijeli
Twitter
WhatsApp

“Kulturna i prirodna baština – resurs za razvoj turizma” je projekt vrijedan 1,9 milijuna kuna, od čega je 1,6 milijuna kuna financiran od strane EU u okviru Intervencijskog plana.

Nositelj projekta je Grad Knin, a partner Turistička zajednica. Voditelj projekta, kao predstavnik Grada, je zamjenica gradonačelnika – Kristina Perić.

Kontaktirali smo zamjenicu Perić koja je pristala odgovoriti nam na nekoliko pitanja, kako bi nam objasnila malo više o projektu.

Rekli ste da je “ osnovna svrha pretvoriti neiskorištene turističke resurse u turističke atrakcije kroz razvoj inovativnih turističkih proizvoda”. Koji su to neiskorišteni turistički resursi?

Svi (stanovnici Knina) smo načelno svjesni da Knin obiluje turističkim atrakcijama koje bi potencijalno mogle privući veliki broj turista. Odmah nam se nameće tvrđava, kao jedna od najljepših i najvećih tvrđava u Hrvatskoj, rijeka Krka i njen izvor, slap Krčić i kanjon rijeke Krčić, ostale rijeke i rječice na našem području, Šarena jezera, Burumsko jezero, planina Dinara i najveći vrh Hrvatske, arheološki lokaliteti, blizina NP Krka, blizina obale itd. To su sve potencijali koji su nedovoljno ili nisu uopće iskorišteni kao turistički resursi. Osim toga, kroz izradu Studije o potencijalima kulturne i prirodne baštine identificirat će se dodatni potencijali kojih možda nismo niti svjesni ili koji nisu toliko očiti u ovom trenutku.

 

 

Pod razvojem inovativnih turističkih proizvoda, planirate li i dalje razvijati platformu “Pametni Knin” to jest koristiti tehnologiju za privlačenje turista? Imate li primjer kako bi implementirali tehnologiju i lokalni turizam?

Uz pomoć marketinške strategije i tijekom procesa razvoja vizualnog identiteta grada Knina definirat će se način na koji se Knin želi promovirati i privlačiti turiste te će se osmisliti inovativni turistički prozvodi uz pomoć kojih ćemo postići bolju turističku iskorištenost svih naših potencijala i privući veći broj turista i posjetitelja. Budući je da je u današnje vrijeme nezamisliva komunikacija ili promocija koja ne uključuje tehnologiju, naravno da će naglasak biti na takvom pristupu, ali konkretan način i kanale promocije definirat će marketinški stručnjaci u suradnji sa lokalnim dionicima nadograđujući i poboljšavajući postojeće platforme i stvarajući nove i kreativnije pristupe.

Projekt će se provoditi kroz četiri aktivnosti, mapiranje potencijala kulturne i prirodne baštine za razvoj turizma, razvoj vizualnog identiteta grada,  unapređenje kapaciteta turističkih dionika i promocija. Što spada pod svaku od tih aktivnosti?

Prvi korak je izrada Studije o potencijalima kulturne i prirodne baštine (mapiranje potencijala) koja će precizno definirati one turističke točke koje imaju najviše atrakcijsko-razvojnog potencijala. Kroz Studiju će se prepoznati i opisati najznačajnije teme i priče koje oblikuju identitetsku okosnicu Knina u lokalnom, nacionalnom i europskom kontekstu. Identificirat će se postojeći sadržaji koji imaju potencijal da privuku veći broj posjetitelja s konkretnim prijedlozima kako ih unaprijediti. Zaključci i preporuke Studije bit će osnova za kreiranje turističkih proizvoda te njihovo uključivanje u turističku ponudu grada Knina. Nužno je da to budu proizvodi s visokom dodanom vrijednošću te složeni turistički proizvodi koji se grade kroz pričanje originalne priče i angažiranje svih lokalnih resursa.

Nakon toga slijedi razvoj vizualnog identiteta grada Knina što uključuje brendiranje Knina kao turističke destinacije (osmišljavanje loga i tipografije), dizajn vizualnih materijala, izradu promotivnog spota, dizajn suvenira i izrada oglednih primjera, dizajn tiskanih promotivnih materijala te izradu interaktivne karte na kojoj bi se u okviru modernog multimedijalnog rješenja prezentirala turistička ponuda grada.

Kroz aktivnost unapređenja kapaciteta turističkih dionika provest će se certificirane obuke za turističke vodiče (najmanje 10 osoba), voditelje turističke agencije (2 osobe), turističke pratitelje (4 osobe), zatim edukacija za privatne iznajmljivače (25 iznajmljivača) i edukacija za kreiranje i izradu suvenira (10 malih poduzetnika).  Osim toga, provest će se i dva studijska putovanja za minimalno 30 osoba sa područja Knina s ciljem upoznavanja sa turističkom destinacijom koja ima slične atrakcijske resurse, odnosno s najboljim praksama ruralnog turizma u okruženju. Planirana su studijska putovanja u Istru i u središnju Italiju (Toskanu).

Kroz aktivnost Promocije vršit će se ciljana medijska kampanja na načine i kanalima definiranim marketinškom strategijom i razvojem vizualnog identiteta. Osim toga, planirana je izrada i distribucija tiskanih promotivnih materijala po ključnim turističkim destinacijama u našem okruženju, sudjelovanje na 4 turistička sajma i ostalim turističkim manifestacijama, gostovanje na televizijskim i radijskim postajama, promocija na društvenim mrežama i slično.

Kakva su vaša očekivanja, završetkom ovog projekta koliko bi se turizam u Kninu promijenio?

Provedbom ovog projekta riješit ćemo dosadašnji nedostatak precizne i jasne vizije kako vrednovati turističke potencijale prirodne i kulturne baštine te nepostojanje tržišno konkurentnih turističkih proizvoda koji bi privukli značajni broj turista. Bez obzira na turističke potencijale nemoguće je kreirati atraktivnu turističku ponudu, jer trenutni turistički proizvodi i usluge ne mogu zadovoljiti suvremene turiste, osobito one čija je potrošnja veća od prosječne. To želimo promijeniti ovim projektom – osmisliti i kreirati turističke proizvode koji će privući veći broj turista i koji će omogućiti potrošnju turistima i posjetiteljima u Kninu. Želimo proniknuti u motive potencijalnih posjetitelja pri izboru destinacije i nove obrasce ponašanja domaćih i inozemnih turista, kao i načine putovanja i sve to iskoristiti za kreiranje inovativnih turističkih proizvoda.

Nadalje, novi vizualni identitet Knina kao turističke destinacije bit će prilagođen suvremenom turističkom tržištu, koje je iznimno aktivno i brzo se mijenja, te će taj identitet i vizualni materijali biti namijenjeni digitalnom komuniciranju s potencijalnim posjetiteljima i turistima. Na ovaj način se brže i efikasnije dolazi do ciljane publike i lakše i brže se „nagovaraju“ na dolazak u Knin, a krajnji cilj je naravno veći broj turista i povećana potrošnja.

Naša krajnja očekivanja su povećanje broja turista, povećanje smještajnih kapaciteta i ostvarivanje dodatnih prihoda od turizma u znatno većoj mjeri nego do sada.

Koliko ljudi planirate zaposliti “na ovom projektu”?

Na samoj provedbi ovog projekta neće biti novog zapošljavanja. To nije bilo moguće zbog financijske konstrukcije projekta. Planirane aktivnosti će provoditi zaposlenici Grada Knina i Turističke zajednice grada Knina.

Kada kreće postupak javne nabave za nabavu usluga dizajna i izrade promotivnog materijala projekta, izrade Studije o potencijalu kulturne i prirodne baštine, izrade marketinške strategije i razvoja vizualnog identiteta?

Dokumentacija za javnu nabavu se upravo priprema i nakon odobrenja od strane Središnje agencije za financiranje i ugovaranje (SAFU) bit će objavljen poziv na nadmetanje. Planirano je da poziv bude objavljen do kraja prosinca.

Kako se građani, s idejama, mogu uključiti u projekt?

Na javnom predstavljanju projekta pozvali smo sve kreativce, sve zaljubljenike u Knin, sve uključene u razvoj turizma i pružanje turističkih usluga i sve zainteresirane stanovnike Knina da se uključe u provedbu projekta, a to mogu sudjelovanjem u procesu izrade Studije o potencijalima, marketinške strategije, osmišljavanju i razvoju vizualnog identiteta grada Knina, sudjelovanjem u certificiranim obukama i edukacijama te studijskim putovanjima.

Nakon provedenog postupka javne nabave i odabira pružatelja usluge oformit će se tzv. radna skupina lokalnih dionika koji će svojom kreativnošću, idejama, iskustvom i znanjem pomoći pri izradi prethodno navedenih dokumenata. Pozivi za sudjelovanje u certificiranim obukama i edukacijama bit će objavljeni javno u drugoj polovici 2019. godine. Dakle, svi zainteresirani građani Knina, koji smatraju da mogu na bilo koji način doprinijeti provedbi ovog projekta i pretvaranju Knina u atraktivnu turističku destinaciju, mogu se javiti meni kao voditeljici projekta u Grad Knin ili koordinatorici projekta, Matei Lozančić u TZ grada Knina.

 

Podijeli
Twitter
WhatsApp