Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Pokrenuta je peticija za besplatne udžbenike u Šibensko-kninskoj županiji

Pokrenuta je peticija za besplatne udžbenike u Šibensko-kninskoj županiji

Podijeli
Twitter
WhatsApp

Peticija kojom se traže besplatni udžbenici za sve učenike u školama unutar granica Šibensko-kninske županije, pokrenuta je nedavno na internetu uz poziv Gradu i Županiji da kao izraz dobre volje osiguraju besplatne knjige za 2019./2020. školsku godinu – javlja sibenik.in

Peticiju je pokrenula Šibenčanka Iva Milutin, majka učenice sedmog razreda za čiji je paket školskih knjiga, i to bez bilježnica, izdvojila čak tisuću i pol kuna.

-Šibenik se diči da je nekakav grad prijatelj djece, ali ja stvarno ne vidim istinu u tome. Ljudima je teško, snalaze se, kupuju stare udžbenike, brišu ispunjene radne bilježnice, kopiraju što mogu jer udžbenici su jako skupi, pogotovo kad jedna obitelj školuje više djece. Najteže je kad se mijenjaju knjige i treba kupovati sve novo. Školovanje je po zakonu besplatno i jednako dostupno svima, ali osim klupa u kojima djeca sjede, tu ništa nije besplatno. Budimo realni, u školama nema ni WC papira – kazala je pokretačica online peticije Iva Milutin.

Budući da se proračuni za 2019. godinu tek imaju složiti, mogućnost besplatnih ili barem sufinanciranih udžbenika postoji, međutim i župan šibensko-kninski Goran Pauk i šibenski gradonačelnik Željko Burić vrlo su oprezni po tom pitanju.

– Nažalost, u okviru ovogodišnjeg proračuna uopće nemamo sredstava predviđenih za besplatne udžbenike učenicima škola kojima je Šibensko-kninska županija osnivač, a njih je 3.700 u srednjim i 7.600 u osnovnim školama. Ukupno je to 11.300 učenika i uzmemo li da je prosječna cijena paketa udžbenika oko tisuću kuna, dolazimo do brojke od preko 11 milijuna. Županija, nažalost, u proračunu za besplatne udžbenike trenutno nema novca – kazao je župan šibensko-kninski Goran Pauk.

Što se proračuna za sljedeću godinu tiče, tu već ima neke nade, ali i to treba uzeti s rezervom. Nakon izmjena Zakona o financiranju jedinica lokalne samouprave, županijska blagajna donekle je profitirala, ali pitanje je u što će taj novac biti uložen.

– Stvara se fond za stvari koje se dosad nisu mogle financirati, a prilikom slaganja proračuna za dogodine, vidjet ćemo hoće li novac biti usmjeren u sufinanciranje europskih projekata ili nešto drugo. Teško mi je projicirati budućnost – rekao je župan Pauk i dodao da je jedna stvar proračun Grada Zagreba i Zagrebačke županije, dok su nešto sasvim drugo Šibenik i Šibensko-kninska blagajna.

U odnosu na 11.300 učenika u školama kojima je osnivač Županija, u onima kojima je osnivač Grad Šibenik školuje se njih 3.305.

Gradonačelnik Željko Burić kazao je da u gradskoj upravi razmišljaju o mogućnosti odvajanja nekog novca za školske udžbenike, ali sve to još treba, kaže, detaljno staviti na papir.

– Proračun je tek u planu i razmišljamo o toj opciji, i iako je teško raditi neka velika predviđanja, mogućnost za besplatne udžbenike uvijek postoji. Ipak, tu treba detaljno razraditi o kojim bi učenicima bila riječ, jer nisu sve šibenske obitelji u istoj financijskoj situaciji – rekao je gradonačelnik Burić.

On nadalje smatra da bi besplatni udžbenici trebali biti projekt na nacionalnoj razini kako bi bili jednako dostupni učenicima svih škola i metoda kojom će se donekle izjednačiti prava i uvjeti obrazovanja, a ne predmet populizma ovisno o snazi lokalne samouprave.

Peticiju je do trenutka objavljivanja članka potpisalo oko 830 građana, a moguće ju je potpisati ovdje.

sibenik.in

Podijeli
Twitter
WhatsApp