Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Nezamislivo je da političar u Danskoj pronevjeri novac, a slučajem Šegon bi se bavio sud

Nezamislivo je da političar u Danskoj pronevjeri novac, a slučajem Šegon bi se bavio sud

Podijeli
Twitter
WhatsApp

U HTV-ovoj EMISIJI Paralele reporter Branimir Farkaš napravio je prilog o danskoj transparentnosti. Njegovi sugovornici kažu kako je nezamislivo da netko u Danskoj pronevjeri novac, te da su im vrlo bitni slobodni mediji koji otkrivaju moguće koruptivne radnje.

“Slučaj Sanader i Fimi medije u Danskoj nije moguć”

Farkaš je prvo posjetio danski Transparency International, opisao im je primjer Sanadera i Fimi Medie te pitao je li tako nešto uopće moguće u Danskoj. “Sumnjam, prije svega ovdje vlada uvjerenje da je korupcija nepoželjna. Pojavi li se, oduprijet će joj se i građani i tvrtke”, kažu iz danskog TIH-a kojima smeta što još uvijek postoji mogućnost privatnih donacija strankama. No, stranke javno objavljuju donacije pa one javnih poduzeća nisu uobičajene. Kako bi privukli najbolje u menadžment javnih poduzeća, vlada im daje veća primanja nego premijeru, no vraćanja usluga nema.

“Kad bi državna elektroenergetska dala donaciju stranci, to bi štetilo i političkoj stranci i tvrtki. Lome se koplja zbog toga što članove odbora javnih poduzeća često imenuju stranke ili postavljaju iz vlastitih redova.”, kažu iz TIH-a te dodaju kako mogu dobiti na uvid apsolutno sve troškove političara. “Ako želim mogu na uvid dobiti premijerove putne troškove s njegovog zadnjeg putovanja u Bruxelles. Uočim li nešto sumnjivo mogu to istražiti i zatražite preslike”, dodaje.

“Čitamo novine i sami možemo pokrenuti istragu”

U Uredu javnog pravobranitelja, koji je potpuno samostalan i iznad nadležnosti parlamenta, primaju oko pet tisuća pritužbi dnevno, a svaki službenik ima zadatak pročitati jedne dnevne novine. “Pratimo što se događa i ima li tu za nas posla. Ako uočimo nešto u medijima, slobodni smo to sami istražiti, ne treba čekati službenu prijavu.”, kažu iz Ureda.

Na pitanje HRT-ovog Farkaša što bi se dogodilo kada bi vlada naručila 30 milijuna kuna skuplje automobile ili kad bi pomoćnik ministar financija s pola milijuna kuna prihoda imao 60 milijuna kuna u nekretninama.

“Ako sam dobro razumio mislim da bi bila riječ o kaznenom djelu. Time bi se pozabavio sud. Kad bi se tako nešto pojavilo u novinama tužitelj bi počeo istraživati.”, kazali su sugovornici iz Ureda danskog pravobranitelja.

“Vi kao novinar sigurno jako dobro znate da slobodni mediji igraju važnu ulogu u otkrivanju takvih slučajeva.”, kazali su iz Ureda pravobranitelja i dodali kako imaju zasebnu službu koja se bavi pritužbama medija kad je riječ o dostupnosti javnih podataka i dosjea. Svake godine imamo popriličan broj takvih pritužbi. Ulažemo mnogo sredstva i vremena u odnose s medijima jer znamo da su transparentnosti i dostupnosti podataka važni za naše društvo.”, zaključuju iz Ureda pravobranitelja.

“Nezamislivo je da netko pronevjeri novac”

Nikolaj Lubanski iz Ureda za promociju investicija kazao je: “Malo smo društvo, gotovo da se može reći da se svi međusobno poznaju, zato se morate ispravno ponašati i preuzeti odgovornost za svoja djela. To se preslikava na politički sustav. Znate da morate ispuniti očekivanja svojih glasača. Zato je nezamislivo da netko pronevjeri novac ili progura nekoga ispred. Morate se ponašati demokratski, piše index.hr.

Podijeli
Twitter
WhatsApp