Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Zapaljene svijeće u znak zahvale i sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Zapaljene svijeće u znak zahvale i sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Podijeli
Twitter
WhatsApp

Lampione u obliku simbola vukovarske obrane – vodotornja zapalili su predstavnici izaslanstava Šibensko-kninske županije i Grada Šibenika te učenici OŠ Juraj Šižgorić i OŠ Juraj Dalmatinac.

Učenici OŠ Juraj Šižgorić izveli su prigodni recital i uputili poruke mira, nade i ljubavi, a okupljenima su se obratili šibenski gradonačelnik Željko Burić i šibensko-kninski župan dr. sc. Marko Jelić, koji je istaknuo važnost očuvanja sjećanja na strahovitu borbu, patnju i žrtvu Vukovara i Škabrnje i pozvao građane da, paljenjem svijeća u svojim domovima, odaju počast žrtvama Vukovara i Škabrnje, kao i svim žrtvama Domovinskog rata.. 

Vukovar je, podsjetimo, mjesto posebnog domovinskog pijeteta zbog svoje važne uloge i mjesta u povijesti uspostave samostalne, neovisne, suverene i demokratske države Hrvatske te predstavlja simbol hrabrosti, žrtve, pobjede i zajedništva u Domovinskom ratu, kao i Škabrnja, koja je jedno od mjesta najvećeg stradanja. Pijetet i sjećanje posvećeni su također i onim žrtvama i stradalnicima Domovinskog rata koji su nestali i čije sudbine su još uvijek nepoznate.

Bitka za Vukovar počela je 25. kolovoza 1991. godine slomom obrane grada. Tijekom agresije u Vukovaru je, prema podacima Hrvatskog sanitetskog stožera, do 19. studenoga 1991. godine poginulo 450 branitelja i 1350 civila, od toga 86 djece. U Škabrnji je 18. studenoga 1991. godine ubijeno i masakrirano 43 civila i 15 hrvatskih branitelja. Sveukupno u Domovinskom ratu, Škabrnja je imala 55 civilnih žrtava i 25 poginulih branitelja. Nakon rata još je šest mještana stradalo od zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava. Do oslobođenja mjesta u Oluji 1995. godine, u Škabrnji je ubijeno 86 osoba.

Fotografije: Grad Šibenik

Izvor: Šibensko kninska županija

Podijeli
Twitter
WhatsApp